Sık Sorulan Sorular

Makine kurulumu nasıl yapılıyor ?

Makineyi kurutma odası içinde uygun bir bölüme yerleştirin. Makinenin elektrik ve harici fan kablolarının bağlantısını bir elektrikçiye yaptırın (Örnek). Çalıştırma düğmesini çevirin. Makine kullanıma hazırdır.

Harici fanlar neden gerekli ?

Oda içerisinde kurutma işlemi için belirlenmiş olan sıcaklık değeri gereğinden fazla yükseldiğinde harici fanlar devreye girer. Oda ısısının belirlenen sıcaklıkta kalması için harici fanlar çalışır. Harici fanlar kurutma makinesine kablolarla bağlanır. Makine gerek duyduğunda fanları otomatik çalıştırır. Oda içindeki sıcaklık normal değerlere ulaştığında makine fanların çalışmasını otomatik olarak durdurur. Kurutma işlemini en kısa sürede tamamlamak ve makineden maksimum düzeyde verim almak için harici fanlar gereklidir.

Kurutma odası ve izolasyon yapıyormusunuz ?

Firmamız sadece kurutma makinesi üretimi ve satış hizmeti vermektedir. Kurutma odasının hazırlanması ve odanın izole edilmesi için gereken bilgileri biz size veriyoruz. Bu bilgiler dahilinde kurutma odasını hazırlamanız gerekmektedir.

Makinenin enerji tüketimi hesaplımı ?

Isıtma, kurutma ve nem alma işlemlerini tek başına yapan makine saatte 4.4 kw/h elektrik tüketir. 6.1 kw/h ve 9 kw/h elektrik tüketen makinelerimizde mevcuttur. Elektrik sarfiyatı düşük olmasıyla Rm 55.000 V 4.4 modeli tercih edilebilir. V 4.4 modeli 8 saatte 10 TL elektrik yakar.

Askılıkları nasıl yapmalıyım ?

Askılıklar 15 cm veya 20 cm aralıklarla dizilebilir. Asılan halıların birbirine değmemesi gerekir. askılıklar makinenin üfleme yüzüne paralel olarak konulmalıdır.

Kurutma odası kaç m2 olmalı ?

Bir makine için en yüksek oda hacmi 100 m3 (metreküp) olmalıdır. Daha büyük odalar için ikinci makineye ihtiyaç duyulur. Örneğin; 40 m2 odanın tavan yüksekliği 2.5 m ise odanın hacmi 100 m3 olur. (40 x 2.5 = 100) Günlük halı kurutma kapasitenizi aşmayacak büyüklükte oda hazırlamanız kurutma süresi bakımından size avantaj sağlayabilir.

Halıların kuruması neden uzun sürüyor ?

Halıların zamanında kurumamasının nedenleri; doğru yapılmayan izolasyon, odanın ısı kaçırması ve santrafüj makinesinde sıkılan halının üzerinde yüksek oranda su kalması. Kaliteli bir sıkma makinesi kullanmanız önemlidir.

Kurutma odası az ısınıyor. Sebebi nedir ?

Makine çalışırken kurutma odanızın sıcaklığı yetersiz kalıyorsa, bunun sebebi odanın bir şekilde ısı kaybetmesidir. İzole edilmeyen duvar, tavan veya taban oda içindeki ısıyı emerek oda sıcaklığını kaçırır. Bir başka neden ise odanın dışarıdan hava almasıdır. Odanın hiçbir yerden hava almaması gerekir. Odanın izolasyonu ve hava sızdırmazlığını en iyi şekilde yaptığınızda sıcaklık sorunu yaşamazsınız.